Galios dininimas

Papildoma elektros galia, siekiantiems patogumo savo namuose

Pradėti reikia nuo ESO sąlygų išėmimo

Kam reikalinga Elektros įvado galios didinimas?

Namų ūkyje yra daugybė elektros prietaisų ir jų nuolat vis daugėja, kuriems nepakanka elektros įvado galios. Blogas vidinio elektros tinklo paskirstymas, viskas dažniausiai sujungta ant vieno kabelio, o gyventojai neretai nepagalvoję apie pavojų dar neleistinai padidina kištukinių lizdų skaičių, negalvodami apie kabelio maksimalią galimą apkrovą  prijungia per didelio galingumo prietaisus (pvz.virdulys, lygintuvas) ko pasekoje perkraunami laidai, sujungimai ir jie pradeda kaisti. Perkraunamo tinklo būklė prastėja labai greitai, dėl ko prastėja sujungimų kontaktai, atsiranda papildomi įtampos nuostoliai, o tai neigiamai veikia įrenginių darbą, pritemsta apšvietimo lemputės (naujos kartos LED lemputėms tai negalioja) ir  labai dažnu atveju tai gali tapti ir  gaisro priežastimi.

Kad nebūtų viršijamos įrengto vidaus elektros tinklo galimas apkrovos, kiekvieno namo ar buto elektros įvade  prieš skaitliuką montuojami automatiniai galios ribojimo jungikliai. Dažniausiai įrengiami 16 A trifaziai automatiniai jungikliai tai atitinka  iki 8–9 kW apkrovą arba 16 A vienfaziai automatiniai jungikliai leidžiantys iki 3 kW galios apkrovą. Jeigu įrengtas vienfazis 25 A, tai jo  ribojama apkrova – iki 5 kW. Pagal sutarti su tinklo operatoriumi, gali būti numatytos ir kitos galios, atitinkamai ir kitokio nominalo apsaugos įranga.

Kaip žmogui visuose šituose skaičiuose susigaudyti?

Visgi patalpų apsvietimas sudaro nemenką dalį bendros apkrovos: naudojant kaitrines lemputes, ju galingumas didziausias, 100 w galingumo 10 lempuciu svieciant vienu metu sudaro 1 KW sunaudojima. Tačiau šiuo metu vietoj kaitriniu lempučiu dažniau naudojamos naujos kartos LED lemputės, jos kad išskirti tiek pat šviesos sunaudoja beveik 10 kartų mažiau energijos.

Taigi suskaičiavus kiek  namuose yra  šviestuvų gauname nemenką apkrovos dydį , o toliau elektrinė viryklė apie 3-8 kW, orkaitė apie 3kw , mikrobangų krosnelė – 1-2 kW, du televizoriai – po 500W, skalbyklė – 2 kW, indaplovė – 2 kW, elektrinis virdulys – 2 kW, kompiuteris apie 300-500W, muzikinis centras, sulčiaspaudė ir t. t. Visos įrangos bendra galia gali siekti ir 10-20 kW, o kai kuriais atvejais – dar ir daugiau. Laimė, kad vienu metu visi prietaisai labai retai kada būna įjungiami ir bendra naudojama galia  dažniausiai nesiekia 60–70 proc. įvado galingumo. Tačiau jeigu nutinka taip, kad vis suveikia galios ribojimo įtaisas prie skaitliuko tai jau pirmas ženklas kad vidaus tinklas yra perkraunamas. Ir reikėtų pradėti rūpintis arba galios didinimu arba remontuoti elektros tinklą ir ieškoti problemos dėl ko tai kartojasi jei nedidinote įrenginių kiekio. .

– Tačiau įvado galią negalima didinti savavališkai įrengiant ,,didesnius automatinius jungiklius ar saugiklius“, o tik gavus elektros energijos tiekėjo  leidimą.  Ribojimo įtaisus keičia ir plombuoja išskirtinai tik operatoriaus darbuotojai. Ribojimo įtaisas bus pakeistas tik tada kai bus  patikrinta vidaus elektros tinklo būklę ir atlikti reikalingi pakeitimai galios didinimui.

Darbus atlikti gali TIK SERTIFIKUOTI ASMENYS, nes po atliktų darbų turės pateikti dokumentus į ESO portalą apie vidaus tinklo būklės atitikimą taisyklėms ir normoms. Pagal naujas taisykles galiojančias nuo 2019 sausio 01d. dokumentai iš savininko apie tinklo būklę nepriimami jei nėra sertifikuotos įmonės pažymos.

Namo ar buto savininkas, pageidaujantis padidinti nustatytą leistinąją naudoti galią ar pakeisti vienfazį atvadą trifaziu, privalo elektros tinklo operatoriui pateikti jo nustatytos formos paraišką (detalius visų paslaugų suteikimo procesų aprašymus, įkainius, dokumentus ir kitą informaciją galima rasti AB „ESO“ interneto svetainėje arba „MANO GILĖ“ savitarnos svetainėje). Arba pasikonsultuoti su mumis, tai nieko nekainuos.